İnstagram’a Nasıl Reklam Verilir?

İnstagram’a Nasıl Reklam Verilir?

İnstagram’a nasıl reklam verilmesi gerektiği konusunda birkaç adıma dikkat edilerek işlemlere başlanabilir. Bu noktada reklam verme amacınızın tam olarak ne olduğu önem taşır. Marka bilinirliğinizi arttırmak ya da hesabınızda trafik oluşturmak adına instagram’a reklam vermek isteniyorsa farklı teknikler kullanılabilir.

İnstagram’da Reklam Modelleri Nelerdir?

İnstagram’da doğru reklam modelleri kullanılarak hareket edilmesi zamanı verimli kullanarak isteğinize çabuk ulaşmanızı sağlar. İnstagram reklam verme menüsünden işlem yapacağınız zaman sizden istenecek ilk unsur reklam modelinize karar vermektir. İstatistiksel olarak reklam dönüşümlerinizin yüksek olması adına planlı ve doğru hareket ederek işlem başlatabilirsiniz. Buna göre instagram reklam modelleri ise şu şekildedir:

 • Marka bilinirliği
 • Erişim
 • Trafik
 • Uygulama indirme
 • Etkileşim
 • Video görüntülenme
 • Potansiyel müşteri edinme (Lead Generation)
 • Geri dönüşüm

İnstagram’da Hedef Kitle Nasıl Oluşturulur?

İnstagram'da hedef kitle oluşturma adımında doğru noktaların üzerinde durmanız işinizi kolaylaştırır. Doğru hedeflemeler yapılmadığı takdirde istenilen sonuca ulaşmak da zorlaşır. Bu sebeple de hedeflemeler üzerine çalışmanız, Facebook Reklam Yöneticisi üzerinde bulunan hedeflemeler ayarları üzerinde denemeler ve testler yapmanız önem taşır. İnstagram algoritması üzerinden doğru hedef kitleyi yakalamanız amacınıza ulaşmanızı sağlar. Kitle ayarlamalarının doğru yapılması marka için avantaj sağlar.

İnstagram’da Reklam Oluştururken Görsel Kullanmanın Önemi Nedir?

İnstagram reklamlarınız için tercih edilecek görsel; markanız ile uyumlu, dikkat çekici ve merak uyandıran potansiyellerde olursa daha fazla geri dönüş alabilirsiniz. İnstagram’a reklam vermek için ilgi çekici hareketler ile geri dönüş istatistiklerinizi arttırabilirsiniz. Gerekli özeni sağlayarak hazırlanan reklam görsellerinin dikkat çekiciliği geri dönüş için oldukça önemlidir. Sade ya da fazla hareketli tasarımlar tercih edilse de temel amaç göze hitap ederken merak uyandırmasıdır. Reklamlar sadece görseller üzerinden yapılmaz. Video çekimleriniz ile de reklam işlemlerinizi şekillendirebilirsiniz. Profesyonel ya da amatör olmasının yanında fonksiyonellik ihtiyacınız olandır.

İnstagram’a Reklam Verme Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Markanız için instagram reklamı oluştururken dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Doğru görsel ölçülerini kullanmak en doğrusudur. Postlarda yatay, story bölümleri için ise dikey fotoğraflar tercih edilmelidir.
 • Reklam için ayrılan bütçenin iyi ayarlanması gerekir. Başlangıç aşamasında neye ihtiyacınız olduğunu anlamanız adına denemeler yapacağınız için emin adımlarla hareket etmelisiniz.
 • İlgi çekici ve çözünürlüğü yüksek tasarımlar kullanarak hareket etmelisiniz.

İnstagram’da Hikaye Reklamı Nasıl Oluşturulur?

İnstagram’ın Hikaye özelliği pek çok marka tarafından reklam için kullanılarak geniş bir portföy oluşumunu tetikler. Instagram reklam işlemleri Facebook üzerinden kontrol edilir. Facebook hesabınızı Instagram hesabınızla birleştirmenin ardından “Facebook reklam yöneticisi” paneli üzerinden hedef kitlenizi oluşturmanız gerekir. Bu noktada reklamlarınızın post olarak mı yoksa hikaye olarak mı listelenmesi gerektiği sorulur. İhtiyacınıza göre hikaye seçeneğini seçmeniz ardından İnstagram’da reklam vermek için gerekli adımları tamamlamış olursunuz.